• Plakátek
    Plakátek

RABŠTEJNSKÁ KLUZKA 2014

 

Zveme všechny milovníky bílé stopy a příznivce recese na již 4. ROČNÍK VELKOLEPÉ RABŠTEJNSKÉ KLUZKY - recesistického závodu v klasickém lyžování a spoustě dalších zimních disciplín.

Závodit se bude v kostýmech - nejlépe historických (staré kluzky - ski vítány). Těšit se můžete na již tradiční zimní veselí a radovánky, ovárek, slivovičku na slehnutí a snad i živou hudbu.

 

Disciplíny:

  • klasický běh - okruh cca 5km
  • skok o kluzkách (lyžích)
  • hledání tučňáka pod ledovou krustou (tučňák je lahvinka něčeho dobrého v kostýmu sněhuláka)
  • hod ledovou krou

 

Dále budou oceněny:

  • nejlepší historický kostým
  • nejpokrokovější inovace technického vybavení závodníka

 

Termín: 15.2.2014, sobota, cca 11:22 hod.


Startovné: 100 Kč (členové skautu, sokola, svazarmu, české unie sportu kluznického a spolek přátel alpských horských myslivců - vstupné 60 Kč)


Místo, info, ubytování: Horská chata RABŠTEJN

 

Info a přihlášky do závodu:

Lukáš Trnka

Pavel Brynda, Pavel Klega

776 260 150

603 142 680

lukastrnka@email.cz

 


 

Memoriál Františka Kvapníka - díl IV.

Tak jako každým rokem, je letošní závod připomínkou slavného krajana Františka Kvapníka (1882 - ?). Doba snad pokročila natolik, že Kvapník již není tolik přehlížený a opomíjený. Však jeho slavné sportovní výkony, první vyrobení ski - kluzek a sjezdová technika „Rabštejnský příčup“ jsou světoznámé.

Kvapníkova doba je dobou nových vynálezů a inovací, ale také dobou kdy vznikaly všemožné spolky, svazy, jednoty a sdružení. Na přelomu století nadšenců brázdících jesenické sněhové pláně na kluzkách Kvapníkovy konstrukce přibývalo a tato rostoucí skupina začala mít potřebu stmelit se do spolku. Dne 13.12.1908 je v Rabštejnské konírně s velkou slávou založen Spolek Kluznický (Gleitern). Spolek má 18 členů a Kvapník je zvolen jeho předsedou.

Situace ve spolku se však nevyvíjí nejlépe. S příchodem dalších nových členů, především myslivců a lovců, začne ve spolku převládat střelecká „klika“. Roku 1910 je odhlasována změna názvu spolku na „Spolek kluznický a střelecký“ (Gleitern und schießen). Avšak panovačným nimrodům tato změna nestačí. Již další rok po dlouhých debatách a hádkách které vejdou do dějin jako tzv. „Rabštejnská zrada“ je změněn název na „Spolek střelecký a kluznický“. Tato drobná změna názvu, která jen podtrhuje odklon spolku od ideálů kluznění je Kvapníkem nesena velice těžko a vnímá ji jako zradu původního záměru spolku. Navíc se touto dobou stále hlasitěji o slovo hlásí ženská část spolku tzv. „Pečovatelky“ a Kvapníkovi neuniká, že jsou ve spolku ne z lásky ke kluznictví, ale spíše, aby dohlídly na své manžely a věnovaly se debatám na téma ruční práce.

Morálka spolku upadá, místo kluznění se členové věnují schůzování, které končívá nad ránem a častokrát rvačkou. Pomyslným hřebíčkem do rakve byla schůze z prosince 1912, kdy notně podnapilí členové odsouhlasili pravidlo, že při kluznění může být používáno toliko jedné hole. Kvapníkův inovátorský návrh na používání dvou kratších hůlek byl zavrhnut jako anarchistický a bláznivý. Kvapník byl navíc silně opilým místopředsedou Janem Meluzínem urážen a posměšně přejmenován na „Ploužila“. Naštvaný Kvapník spolek opouští zkraje roku 1913 a ten se bez svého zakladatele rozpadá o 2 roky později. Jeho zašlou slávu se snaží oprášit jistý Evžen Dráb v roce 1952, kdy na původním torzu zakládá branný oddíl Rudá jiskra Dobřečov, ale to už je jiný příběh ...

Zpět do současnosti. Na loňském ročníku Rabštejnské kluzky byla odhalena pamětní deska Františka Kvapníka. Tento akt českými médii jen prosvištěl, ale v Norsku (druhé vlasti F.K.) vyvolal nadšené reakce. Hned druhý den přišla strohá, ale o to víc procítěná SMS zpráva od norského ministra kultury a církví Thorhilda Widvey: „Tak konečně někdo... Díky.“ Akt odhalení desky byl dokonce nominován na Cenu Norské vlády o zásluhy. Nakonec byl však místo nás jako nositel ceny vybrán jistý Bent Tore Sanner, který při požáru v drůbežárně v Norském Kongsbergu zachránil před uhořením 185 kačic a 29 krůt.